Školka je můj kamarád‚ naučí mě‚ co mám znát.

III. Třída

Vítejte ve tříde Koťátek

2019 -2020

Přede, vrní, kouká,

rozespale kouká.

Má zelená očka.

Kdopak to je? KOČKA!

Pokusohrátky

V posledním lednovém týdnu se z nás stali malí vědci. Zkoumali jsme různé jevy, dělali pokusy gravitační, optické, fyzické i chemické. Víme, že nic z toho nebyla kouzla. Nechyběla ani oblíbená sopečná láva a závody s elektrizovanými balonky.

20. leden

Hurá!

První kouli, druhou, třetí, ze sněhu si koulí děti.

Koule staví na sebe. Kdepak, sníh je nezebe.

Podívejte, je to tak, narodil se sněhulák!

7. leden

CESTA K BETLÉMU

Po přivítání se v novém roce 2020 jsme se se třídou Koťátek vydaly navštívit Betlém, který každoročně rozšiřuje pan Fiebich v jeho stolařství a otevírá pro veřejnost. Prohlédly jsme si krásné postavy i zvbířátka ze dřeva, pověděly si o Betlému a na závěr jsme si každý zazvonil na "zvon přání", aby se nám splnilo.

19. prosinec

JEŽÍŠEK

I my jsme se dočkaly školkovského Ježíška. Přinesl nám nové hračky do třídy, které se musely hned vyzkoušet. Dětičky byly šťastné, tak snad s nimi budou pěkně zacházet, aby nám vydržely zase aspoň do příštích Vánoc.

Veselé Vánoce. smiley

 

18. prosinec

VÁNOČNÍ BESÍDKA

Na středu byli pozváni všichni rodiče a příbuzní dětí na  besídku, kterou si pro ně dětičky připravily. byla tvořena pásmem písní a básní z průběhu roku a pásmem vánočním i s divadelní pohádkou "O čem si zvířátka na dvorku povídala". Po besídce jsme si pro paní učielku Evu připravili milé překvapení formou proslovu a darů od nás všech a rodičů. Dojetím došlo i k slzám. Pobesídkový sedánek s ochutnávkami vánočního cukroví a přáními k hezkým vánočním svátkům nechybělo.

5. prosinec

JŮ A HELE

Populární chlupatí kamarádi z televize k nám přijeli do městského divadla. Samo, že nechyběl ani MUF. Provedli nás pohádkově celými Vánoci přes divadélka, písně a koledy i cvičení s dětmi na podiu s vločkami nebo koulováním, nebo zdobení stromečku a stavbou Betlému. Na závěr si všichni v divadle zazpívali Vánoce, Vánoce přicházejí a plní krásných dojmů běželi na oběd.

4. prosinec

A UŽ JSOU TADY ČERTI! devil

Příchod nebeské skupiny s čertem byl nečekaně o den dříve. Svatý Mikuláš byl zaskočen svojí knihou a chtěl si potvrdit, zda je u nás tolika hříšníků jak mu kniha tvrdí. Po dlouhé návštěvě a skoro nekonečném domlouvání hříšným dětem jsme byly všichni překvapeni, že si čert nikoho neodnesl. UUUF. Dokonce za písničky si vykoledovaly od anděla balík plný mlsek. 

2. prosinec

TRHY

Vánoční čas přišel mezi nás a s tím přípravy k příchodu Ježíška. Děti pilně vyráběly přáníčka pro rodiče a jiné lidičky, dárečky, povídaly si o všem spojeném s Vánoci. K tomu jsme navštívily mini trhy v Latinské škole, kde byly různé výrobky od lidí z města. Prohlédly jsme si, co vše a z čeho lidi dokáží vyrobit takové pěkné věci a na závěr jsme zpívaly koledy a mohly si vybrat nějaký malý dáreček na památku. Na oplátku jsme dvěma milým starším dámám, které se o trhy staraly, darovaly rolničkové přáníčko k Vánocům.

26. listopad

DIVADÉLKO

Do naší školky přijelo loutkové divadlo s pohádkou " Jak vodník na čerta vyzrál". Děti byly hluboce vnořeny do děje různými mini aktivitkami a zároveň se díky tomu připravovaly na brzký příchod doopravdického čerta s Mikulášem a andělem. Pohádka se povedla a děti měly zase na co vzpomínat.

16. listopad

70. VÝROČÍ OD ZALOŽENÍ NAŠÍ MŠ

V sobotu 16. listopadu školka slavila 70 let od založení. Přišlo spoustu bývalých pracovníků i dětí, které tuto školku navštěvovali, díky aktuálním zaměstnancům si mohli projít veškeré prostory školky, zaregistrovat změny, prohlédnout si kroniky a u pohoštění společně posedět a zapít tuto slavnostní událost. Nechyběli také rodinky z naší koťátkové třídy , které si mohli užít atmosféru školky i v jiný den, než všední.

7. listopad

SHOW SE ZVÍŘÁTKY

Do školky nám přijel milý pán s paní a dovezli nám několik zvířátek včetně králika a pejsků. Nejen, že nám ukázaly, co všechna zvířátka dokáží a jak jsou poslušná, ale také se předvedli sami svými akrobatickými kousky třeba i se skleničkami nebo dokonce mečem a noži. No brady jsme měly spadlé až k zemi. Různé triky a kouzla též nechyběla a odvážným za pomoc při kouzlech bylo věnováno zvířátko nebi kytička z balonku. Děti jen žasly, náramně si toto pěkné dopoledne užily. yes

29. říjen

GEOLOGICKÁ EXPOZICE

Využily jsme příležitosti otevřené expozice ve sklepení zámku a opatrně jsme vstupovaly do tajemného podzemí, kde nás čekala výstava různých minerálů, doplňky typu jako postavy horníků, či jejich "píchačky" nebo kalendář či zvonek nechyběly. 

23. říjen

VE STŘEDOVĚKÉ BAŠTĚ

Byly jsme pozvány do minulosti na Baštu. Prohlédly jsme si příbytek, dověděly jsme se, jak se svítilo bez elektřiny, kde se brala voda, jak se lovila potrava a vyzkoušely několik řemesel, která jsou dávnou minulostí. Dokonce jsme si ukázaly, jak se křesadlem dá rozdělat oheň, byly svědky kování předmětů a samy jsme si vyrobily svíčku z voskových včelích plátů nebo ti odvážnější hoblovaly dřevo. Celou dobu nás hlídala sovička jménem Zefír, kterou jsme si při odchodu mohly dokonce pohladit. Spoustu nových věcí a činností nás za tak krátkou chvíli velmi zmohlo, že byl čas na posilnění se dobrým obídkem u nás ve školce. třeba někdy zase na viděnou.. laugh

21. říjen - 13. listopad

JSEM LASKAVEC

Naše třída se letos mohla zapojit již do 3. ročníku projektu "Jsem laskavec" díky rozšíření i pro MŠ. Na den 13. 11. spadá Světový den laskavosti, ve který se konají dobré skutky po celé planetě (a nejen v tento den). Vybraly jsme si sbírku oblečení a hraček pro děti do olomouckého Klokánku. Děti vyráběly dárečky, které se darovaly lidem,kteří přispěli jakýmkoliv darem pro Klokánek a právě 21. října byl 1. sběrný den od rodičů a laskavých lidí z celého města. Nakonec jsme díky všem nasbíraly požehnaně mnoho darů a mohly za všechny dobré duše tuto hromadu odvézt těm, co neměli v životě tolika štěstí jako třeba naše děti. "Laskavost plodí laskavost". heart Podívejte se sami...

17. říjen

EXKURZE NA NÁMĚSTÍ

Ředitelství silnic a dálnic ČR realizovalo na náměstí program, kde se lidé měli informovat o vývoji budoucí dálnice, která povede kolem našeho města. Které dítě ale tohle zajímá, že? My jsme se vydaly obkouknout akci především kvůli velikému skákacímu bagru, malování na tabuli a balonkům, který každý dostal na památku. 

 Tentýž den se na druhé straně náměatí konal projekt k památce 30 letům od Sametové revoluce. Opětdětem nic neříkající, ale zato si mohly vyzkoušet třeba plynové masky, pláštěnky, podívat se na pionýrské šátky, ...

14. říjen

VÝSTAVA OVOCE A ZELENINY

I my jsme se šly pokochat zajímavými druhy ovoce a zeleniny na zámek, kde měli místní zahrádkáři spoustu známých i neznámých druhů a odrůd ovoce a zeleniny. Poznávaly jsme druhy od jablíček, hrušek, ořechů až po cukety a třeba dýně a papričky.

11. říjen

PŘIJELA K NÁM POUŤ

Jak už bývá milým zvykem kolotočářů zvát ve městě děti ze školek, tak i naše třída neodmítla pozvání a vydala se na náměstí vyzkoušet pár kolotočů. Děti se vydováděly a poneechaly si příjemný zážitek v srdíčku.

1. říjen

LOUTKOVÉ DIVADLO

Na začátku měsíce jsme se vydali do muzea na hezkou pohádku s básněmi i písněmi a hlavně poučením, kde zvítezilo dobro nad zlem. Ve školce jsme si pak povídali o čem pohádka byla a také si děti nakreslily svého hrdinu z pohádky.

 

24. září

DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ V DOMEČKU

Děti ze zúčastnily tohoto dne společně s I. třídou. Klienti a pracovníci si pro nás připravily různé úkoly typu hádanek, testů, mohly si namalovat svoji tašku. Také si vyzkoušet, jaké to je být slepý na opičí dráze nebo se projet na invalidním vozíčku. Paní učitelce se to líbilo nejvíce, a kdyby to šlo, na procházky bychom ji mohly jen vozit. Haha... Děti za každý úkol dostaly bonbonek a hurá do školky.

11. září

NÁVŠTĚVA UMĚLECKÉ ŠKOLY

Všechny předškolní děti navštívily ZUŠ, kde pro ně byl připraven náborový program do tanečního a hudebního kroužku - hry na flétnu. Děti se naučily taneček, vykreslily omalovánku "Mám talent" a společně si i zazpívaly. Po příjemném zážitku bylo mnoho nadšenců a už se těší, až do kroužků budou docházet. 

 Tajemství v muzeu

 

V úterý 10. 9. se Koťata vydala na procházku po okolí až do parku. V parku nás čekalo překvapení, a to pán se sovím miminkem, které jsme si mohly pohladit. Následně nás pozval na prohlídku různých hadů i pavouků. Všechny děti byly moc nadšené, počítaly pavoukům nohy a na hada si mohly i sáhnout.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2018 - 2019
VÍTEJTE VE TŘÍDĚ KOŤÁTEK
 
 
 
 
 

Karneval
Přichod léta 21.6. 2019,  jsme oslavili venkovní slavností společně s Medvědy a Sovami karnevalem. Po svačince jsme se vydali na průvod po městě, abychom rozveselili spoustu dospěláckých tváří a pochlubily se našimi originálními maskami. Po návratu do školky následovalo představování masek a hurá na plnění disciplín jako třeba: “Pomožte vodníkovi najít ztracené hrnečky” nebo “Nakrmte klauna míčky” či “Pomožte včelí královně nosit pyl”. Následovala diskotéka, kde si děti společně s učitelkami a učiteli zatančili na známé písně a užívali si ten letní vzduch. Jede, jede mašinka celou oslavu ukončila a hurá na oběd.

-----------------------------------------------------------------------------------

 

 

IZS
20.6. se všechny záchranné složky sjely vedle knížecí louky, kam byly pozvány veškeré děti ze škol. Viděli jsme hasicí auta, prošly se v sanitce, prohlédly si osobní záchranná auta. Ukázka psovodů se psy byla nejvíce ohromující, kde jsme viděli, jak se pes nebojí hlasitých střel nebo zasáhnout a strhnout nějakého lumpa či si pro něj skočit až do auta. Srdíčko se rozbušilo všem naplno, ale stálo to za to.

------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Listování 18.6.
Pro všechny předškolní děti bylo připraveno divadlo na úřadě “Kvak a žbluňk” s Lukášem Hejlíkem. Program byl zábavný a děti byly nadšené.

----------------------------------------------------------------------------------

 

 

Návštěva kasáren
12. 6. jsme byli pozváni na Žižkárnu, kde studenti vojenské školy měli pro naše děti připravený program. Mohly si vyzkoušet různé nástroje, které využívají, procvičily se na cvičáku, prošly si muzeum a mnoho dalšího. Na závěr se proběhly na vojenském hřišti a hurá do školky na oběd.

-----------------------------------------------------------------------------------

 

 

Reprezentace v Pardubicích
Skupina předškolních dětí ve vedení p. učitele Motla postoupila do krajského kola ve Sportovních hrách pro MŠ. 11. 6. 2019 jeli do Pardubic, kde předvedli opět obdivuhodný výkon a umístili se na krásném 3. místě. Gratulujeme.

-----------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

Potštejn
6.6. 2019 se třídy z hlavní budovy autobusem vydaly na výlet na krásný barokní zámek Potštejn. Hned po příjezdu nás přivítal Šašek Klopejtko, který nás provázel do úplného konce návštěvy. Prohlídka zámku byla celá pohádková s pohádkovými lidmi. V krásných růžových zahradách na děti čekalo spoustu úkolů, kde odhadovaly barokní šaty, nebo střílely z luku. Tolik krásných pocitů a zážitků nejde ani do slov obléct. Doporučujeme zkusit na vlastní kůži.

-----------------------------------------------------------------------------------

 

 

K oslavám svátku dětí jsme pozvali Paní klaunici, kterou jsme uvítali
5. 6. 2019. Ještě před jejím programem jsme se navnadili zmrzlinovým kornoutem a hurá na venkovní slavnost s klaunem, na které nechyběla žádná třída z celé školky.

Program byl tak bohatý a nebyla chvíle, kdy se někdo přestal smát, že jsme odcházeli potěšeni, plní krásných pocitů na dobrý oběd.

----------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

Světový den proti tabáku
Do města nám zavítala plíce v nadživotní velikosti k příležitosti oslav proti tabáku. Byly připraveny různé ukázky a disciplíny, děti si mohly odnést různé brožurky a omalovánky.

----------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

Již několik měsíců probíhá sbírka na opravu sochy Plačící Anna. K té příležitosti město oslovilo žáky ze škol, aby výtvarně ztvárnili něco k této příležitosti. Vernisáž vystavených děl se konala v měsící květnu a naše děti též přiložily ruku k dílu. Vystavené okusky si šly osobně prohlédnout do Františkánského kostela.

-----------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

Výlet na úzkokolejku
3.5. 2019 jsme se vydali do Mladějova na Moravě. Obklopovali jsme se romantickou májovou přírodou, ke ketré byl připraven program. Projížďka otevevřeným úzkokolejným vláčkem byla zážitková. Předškolní děti se šly podívat i k dolu a něco málo se o něm dozvěděly. Všichni jsme si to tam užili.

-----------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

Čarodějnice
Na konci dubna jsme ve školce marně čekali na děti. Příletěly jen samé čarodědjnice! Ověřili jsme si jejich opravdovost plněním různých úkolů, jako let na koštěti nebo vaření lektvaru... Všechny čaroděnice ve všem uspěly a zaslouženě dostaly své čarodějnické vysvědčení.

----------------------------------------------------------------------------------

 

 

Den Země
26. 4. 2019 jsme se učastnili akce na oslavení dne Země, který byl zaměřen na Včely - jejich úkoly a důležitost, kde děti plnily různé úkoly pilně jako včeličky. Také si prohlédly celou plástev s  živými včelkami a na závěr dostaly jako třída odměnu i s diplomem.

-----------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

Den autismu
2. duben každoročně patří lidem s autismem. Na jejich podporu se nosí modré oblečení. I v naší školce jsme děti seznámily s lidmi, kteří jsou tímto onemocněním postiženi a společně jsme celý den soucítili "v modrém". 

 

 

 

Světový den Downova syndromu
21. března se slaví Den na podporu této nemoci. Všichni, kteří jej chtěli podpořit si oblékli na každou nožku jinou ponožku. Naše školka chtěla tento den též podpořit odlišností a veselé ponožky běhaly celý den nejen po školce.

 
 
 
 

Canisterapie s Dixie
V úterý, 26. března nás přišli navštívit Dixie s jejím páníčkem Lukášem. Děti  si před návštěvou pověděly pravidla, jak se mají k pejskům chovat. Lukáš seznámil Dixie s dětmi prostřednictvím piškotků, dále měl připravené různé hry a hračičky. Děti naslouchaly, mazlily se s pejskem, oblékaly do šatů, také s ním aportovaly. Po příjemném dopoledni si Dixie potřebovala odpočinout a děti se chystaly na oběd.

 
 
 
 

Návštěva hasičů

Ve čtvrtek 21. března jsme se vydali navštívit místní hasiče, kteří nám ukázali základní výzbroj i výstroj při jejich každodenní práci. Mohli jsme nahlédnout do hasičského auta - koukali jsme, kolik se tam toho vleze. Nakonec nám ukázali, jak jezdí po tyči při poplachu a také jsme si mohli vlézt do člunu. Moc děkujeme za tuto zkušenost a za pár let se páni hasiči, těšte na spoustu hasičských dobrovolníků.

 

 

 

 

Koťata v divadle
Dne 20. března se naše třída, společně se třídou Medvídků vydala do městského divadla na Příběh o koze a vlku. Pohádka děti velmi bavila a ponaučení o dobru a zlu si z ní odnesly též.

 

 

 

12. březen ’19 Ukázková hodina na II. ZŠ
Tohoto dne jsme se s předškoláky vypravili na základní novou školu, kde nás uvítala paní učitelka Švandová, společně s její 1. třídou. Poznali jsme , jak to ve škole chodí, co se děti všechno učí, jak to tam vypadá. Vyrobili jsme si s nimi pejska z papíru, zazpívali, zahráli pohybovou hru. Zahráli jsme si také pexeso na interaktivní tabuli a poznávali písmenka. 

Už se všichni těšíme do školy.

 

 

 

12. březen ’19 Kytarista v MŠ
Děti si v tomto týdnu povídaly o „Mláďátkách na jaře“, ve kterém přijal pozvání pan kytarista, který si k této příležitostmi s dětmi připravil program k písni „Když jsem já sloužil“. Náramně si to děti užily, poznávaly zvířátka, která trénovaly a dozvídaly se význam neznámých slov z písně.

 

 

 

Dílnička k MDŽ
Na 7. březen byly pozvány všechny dámy na dílničku, ke které si děti připravily krásná přáníčka i básničky pro potěšení. Následně měli všichni účastníci možnost si vyrobit aromatické srdíčko z kávových zrn a srdíčkovou tašku. Panovala příjemná atmosféra. Doufáme, že si tak pohodové odpoledne užijeme vícekrát.

 

 

 

Knihovna
Naše třída se v březnu vydala do knihovny, kde pro nás paní knihovnice měla připravenou krásnou knihu O medvědovi, který nechtěl v zimě spát. Měla připravený i krásný program a závěrem si děti mohly medvídka vybarvit.

 

 

 

 

Týden protikladů

Na přelomu měsíce února a března se děti učily „Protiklady“, které si náramně užily především na různých zážitkových aktivitách. 
Seřazovaly se podle velikosti do hada, hledaly po třídě různě velké předměty, které porovnávaly, měly obrázkové pexeso, hrály hru Obr a paleček a mnoho dalších aktivit.

 
 
 
 
 
 
 
Zpívání s panem farářem
Navštívil nás pan farář s kytarou přímo v naší třídě. Pozvaly jsme i Medvídky se Sovičkami, zazpívaly jsme si s ním spoustu písní a moc se nám to všem líbilo. Už se těšíme, až nás maminky zapíší do kroužku kytary, ať na ni umíme stejně tak krásně jako tento milý pán.
 
 
 
 
Divadlo „NÁPAD MYŠKY TEREZKY“ 
Navštívili jsme místní divadelní sál v muzeu, kde nám herci, společně s krásnými maňásky Kozy, Žáby, Myšky a Zajíčka zahráli divadelní hru, prokládanou pěknými písněmi, ze které jsme si mohli vzít ponaučení, že pravda a dobro vždy zvítězí, a že bez přátel jde život těžce.
 
 
 
 
Laboratoř
Na jeden celý týden jsme se proměnily na malé vědce a realizovaly jsme spoustu pokusů, ze kterých máme pěkný zážitek. Výbuch sopky jsme musely dělat rovnou dvakrát, jak to bylo okouzlující. Nebo třeba zelektrizovaný balonek na vlasech? No to bylo príma.
„Pokusy, pokusy, pokoj bývá na kusy. Všude kouř, všude tým, chce to zdokonalit tým.…“
 
 
 
Betlém
Navštívily jsme stolařství Fibich, kvůli nádhernému, ručně vyřezávanému Betlému. Moc se nám tam líbilo, a dokonce jsme si mohly zazvonit na zvonek, který nám splní přání.
 
 
 
 
Vánoce
Nevěřili jsme, že nám Ježíšek do třídy nadělí tolik hezkých věcí, každý z nás si tam našel to své nejmilejší a hned nám bylo ještě lépe. Tuto zimní dobu jsme završili společně s rodiči na vánoční besídce, která byla příjemná pro všechny přítomné. Až z nás všech opadla tréma, mohli jsme si hrát i s rodiči ve třídě. Veselé Vánoce
 
 
 
Vánoční pečení
Rozhodly jsme se pro pečení perníčků, které nás všechny moc bavilo. I nejmenší přiložily ruku k dílu a perníčků jsme měly do sytosti i na besídku pro rodiče. Zdobení perníčků byl pro nás zážitek, že kdybychom mohly, zdobíme celé dopoledne.
 
 
 
 
 
Čertovský den
Nejen, že se Koťátka převlékla do čertovských oblečků, ale plnila i čertovské disciplíny, jako třeba hod žhavého uhlí do ohně nebo i čertovský slalom. Každý čertík si vysloužil diplom přímo od Lucifera.
 
 
 
TOPlist